BALKANLAR ve BÜYÜK YUNANİSTAN TURU

BALKANLAR ve BÜYÜK YUNANİSTAN TURU

Konaklama : BÖLGENİN SEÇKİN OTELLERİNDE KONAKLAMA

Tur Süresi : 9 Gece 9 Gün

Hareket Tarihleri :

Hareket Noktaları : Tur programından inceleyebilirsiniz.

Ulaşım Şekli : Lüks Ulaşım İmkanı...

Ayrıntılı bilgi için 0232 323 42 82 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Kişi Başı : 349 € 'dan Başlayan Fiyatlarla...

Tur Programı - Detayları

FMA TRAVEL FARKI İLE

 

BALKANLAR ve BÜYÜK YUNANİSTAN

 

9 Gün - 5 Ülke - 5 Başkent

 

 

 

★ ★  Uzun Otobüs Yolculukları Olmadan ★ ★ 


★ ★   Sakız - Atina - Sakız Gemi Yolculuğu ile ★ ★ 


★ ★   Ekstra Tur Yok! I Ekstra Ücret Yok! ★ ★ 

 

Yunanistan (Atina) , Karadağ (Podgorica)

Kosova (Priştina) , Arnavutluk (Tiran), Makedonya (Üsküp)

 

Atina, Acropolis, Pire, Plaka, Aya Paraskevi, Kamena Vourla ,Selanik, Manastır, Ohrid, Ohrid Gölü, Manastır, Üsküp,

Priştine, Prizren, Podgorica, Budva, Kotor, Tiran, Yanya, Yanya Gölü, Meteora, Parga, Korinth Kanalı ve Sakız Adası

 

★ ★   Yeşil Pasaporta Vize Uygulaması Yoktur! ★ ★ 

 

1. Gün: Sakız Adası – Sakız Merkez ve Kuzey Turu ve Atina’ya Gemi Yolculuğu ( Yunanistan )   

Sabah 06.30’da Egepark, 06.40’da Bostanlı İskelesi, 06.50’de Karşıyaka İskelesi, 07.00’de Lozan Atatürk Lisesi önü, 07.10’da Sabancı Kültür Merkezi, 07.20’de Göztepe İskelesi önü, 07.30’da Üçkuyular Shell ve 09.00’da Çeşme Gümrük’te buluştuktan sonra Büyük Yunanistan ve Balkanlar turumuzun ilk adımı Sakız ( Chios )’a gitmek için yola çıkıyoruz. Çeşme deniz gümrüğünde pasaport kontrollerimizi yaptırdıktan sonra yaklaşık 30 dakikalık keyifli deniz yolculuğumuza başlıyoruz.  

MERKEZ ve BATI SAKIZ TURU ( Yunanistan )   

Sakız’a ulaştığımızda bizleri bekleyen otobüsümüzle Yunanistan’ın en bakımlı ve zengin adası Sakız’ı keşfetmek için adada yolculuğumuza başlıyoruz. İlk durağımız Ada’nın kalbinde yer alan Sakız Kalesi oluyor. Kale gezintisinin ardından Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı ( Platia Plastira ) ve Halk Bahçesi ( Dimotikos Kipos )‘da gezintiye çıkıyor ve aralarında Kanaris’in de bulunduğu Sakız’ın halk kahramanlarının heykel ve büstlerini görüyoruz. Bu esnada Vunaku Meydanı’nın yakınında bulunan Sakız’ın en şirin Osmanlı yapılarından biri olan Melek Paşa Çeşmesi’nin önünde de hatıra resimlerimizi çektiriyoruz. Vunaku Meydanı’nın etrafında sıralanmış Sakız Valiliği, Homerion ( Homeros Kültür Merkezi ) ve Aya Iakovos Kilisesi gibi yapıları da yakından tanıdıktan sonra kısa bir frape ve kahve molası veriyoruz. Daha sonra Batı Sakız Turu’na çıkıyoruz. Bu tur esnasında adanın kartal yuvası sayılan Avgonima Köyü’nü, en eski manastırlarından birisi Nea Moni’yi ve bir zamanların en yüksekteki ve korunaklı köyü olan Anavatos’u görme şansı yakalıyoruz. Öğle yemeğimizi kendine özgü mimarisi ile görenleri büyüleyen Avgonima’da deniz manzaralı bir köy tavernasında alıyoruz. Burada adanın şahane oğlak tandırı, ot köftesi, peynirli patlıcan kebabı, mastello peyniri ve ev şaraplarının tadına bakıyoruz. Yemeğin ardından bir zamanların en korunaklı ve geçit vermez köyü olan Anavatos’u panoramik olarak izliyor ve günümüzde terk edilmiş bu dağ köyünü fotoğraflıyoruz. Gün sonunda Sakız merkezde bize verilen serbest zamanda dinleniyor ve alış veriş yapma şansı yakalıyoruz. Akşam saatlerinde arzu eden konuklarımızla canlı müzikli bir tavernaya konuk oluyor ve eğlenerek akşam yemeğimizi alıyoruz. Gece saatlerinde bizleri Atina’da Pire Limanı’na götürecek gemide yerlerimizi alıyor ve Atina’ya doğru yolculuğumuza başlıyoruz.   

 

2. Gün: Pire Limanı – Kamena Vourla – Aya Paraskevi ve Ayazması – Selanik ( Yunanistan ) 

Sabahın erken saatlerinde ulaştığımız Pire Limanı’nda bizleri bekleyen otobüsümüzde yerlerimizi aldıktan sonra Kuzey Yunanistan’a doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Bu yolculuk esnasında Kamena Vourla ( Yanık Urla ) diye anılan ve lokmaları ile ünlü sahil kentinde mola veriyoruz. Daha sonra birçok şifa arayan kişinin ziyaret ettiği bir tabiat harikası olan Aya Paraskevi’yi yakından tanıyor ve Ayazma’nın şifalı sularında yüzümüzü yıkıyoruz. Gün sonunda Olympos Dağı etekleri ve Katerini kentinden geçerek Selanik’e ulaşıyoruz. Selanik’te kent merkezimizdeki otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Akşam saatlerinde arzu eden konuklarımızla Yunan müziği eşliğinde eğlenerek yemeğimizi almak için bir Yunan Tavernası’na gidiyoruz.

 

3. Gün: Selanik – Üsküp – Priştina  ( Makedonya – Kosova ) 

Sabah kahvaltısını otelimizde aldıktan sonra Yunanistan’ın ikinci büyük ticaret ve kültür kenti Thessaloniki ( Selanik )’de panoramik bir kent turuna çıkıyoruz. Bu esnada Beyaz Kule’yi, Aristoteles Meydanı’nı, Selanik Kordonboyu’nu, İskender Anıtı’nı, Aristoteles Üniversitesi’ni, Selanik Fuar Merkezi ve TV Kulesi’ni yakından görüyoruz. Daha sonra Atatürk’ün doğduğu Müze Evi ziyaret ediyoruz. Öğleye doğru Selanik’e veda ederek Makedonya’nın başkenti Üsküp’e doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Üsküp’e ulaştığımızda ilk olarak Eski Üsküp diye anılan tarihi kent merkezini ziyaret ediyoruz. Burada Üsküp Kalesi, Mustafa Paşa Camii,  Sulu Han, Çifte Hamam, Murat Paşa Camii, Kapan Han gibi tarihi yapıları yakından görüyor ve eski çarşıda alışveriş için serbest zaman alıyoruz. Daha sonra otobüsümüzle modern Üsküp'te panoramik bir tur yapıyor ve bu esnada Makedonya Meydanı ve Büyük İskender Heykeli, II. Philip Heykeli, Zafer Takı ve birçok Neoklasik tarzda yapılmış 19.yy eserlerini yakından görüyoruz. Gün sonunda Üsküp’e veda ederek Kosava’ya adım atıyor ve başkent Priştina’daki otelimize yerleşiyoruz.

 

4. Gün: Priştina – Prizren – Podgorica – Budva  ( Kosova – Karadağ ( Montenegro )

Sabah kahvaltısını başkent Priştina’daki otelimizde aldıktan sonra Saat Kulesi, Gërmia Parkı, Kosova Müzesi, Osmanlılar'ın 15. yüzyılda yaptırdığı Fatih Sultan Mehmed Külliyesi ve 1389 Kosova Muharebesi sonucu Kosova Ovası'nda şehit düşmüş Osmanlı Padişahı I. Murad Hüdavendigâr'ın Türbesi’ni görüyor ve Prizren’e doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Prizren’e ulaştığımızda Halveti Tekkesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Osmanlı mezarlığı, Sinan Paşa Camii ve kentin Roma döneminden kalma Şehir Kalesi’ni görüyoruz. Prizren’de aldığımız öğle yemeğinin ardından Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya doğru gezimizi sürdürüyoruz. Montenegro diye de bilinen ve daha çok sahilleri ile ünlü bu ülkenin başkentinde kısa bir panoramik tur yapıyor ve gün sonuna doğru sahil kenti olan Budva’ya ulaşıyoruz. Budva’da otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Akşam saatlerinde yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve Kale’yi görüyoruz.

Not: Konaklama Budva yerine Podgorica veya Kotor’da olabilir.

 

5. Gün Kotor – Tiran – Ohrid ve Ohrid Gölü ( Karadağ – Arnavutluk ve Makedonya ) 

Sabah kahvaltısını otelimizde aldıktan sonra Adriyatik’in en güzel sahillerine sahip Kotor’a doğru yola çıkıyoruz. Tarih ve doğa cenneti Kotor’da Tarihi Surları, Doche, Un ve Tripun Meydanı’nı ve Saat Kulesi’ni, gördükten sonra Arnavutluk’un başkenti Tiran’a doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Bu esnada yeşil ve mavinin tüm güzelliklerine tanık oluyor ve öğle saatlerinde Tiran’a ulaşıyoruz. Başkent Tiran’da Ethem Bey Camii, Tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nü görüyoruz. Daha sonra konaklama yapacağımız Unesco tarafından koruma altına alınan hem doğal hem de mimari güzellikleri ile görenleri kendisine hayran bırakan Ohrid’e gidiyoruz. Ohrid Gölü yakınındaki otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Arzu eden misafirlerimizle akşam yemeğimizi almak için Ohrid Gölü kıyısında bir restorana konuk oluyoruz.  

 

6. Gün Ohrid – Manastır ( Bitola ) – Yanya Gölü ve Yanya Kenti ( Makedonya – Yunanistan

Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra arzu eden misafirlerimizle Ohrid Gölü’nde tekne turu yapıyoruz.  Daha sonra Ohrid merkezde yaptığımız kent turunda Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, Ayasofya, Kiril Alfabesini bulan Kiril ve Methodi kardeşlerinin heykelleri,  Asırlık Çınar Ağacı, Ali Paşa Camii, Halvetiye Tekkesi, Türk Çarşısını geziyor ve meşhur sedef-inci takılardan alışverişler yapıyoruz. Daha sonra bu güzel şehirden Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti  Manastır’a (Bitola) gitmek için ayrılıyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün ve İzmir’in imarına eşsiz katkısı olan Vali Kazım Paşa’nın da eğitim aldığı Askeri Okulu geziyoruz. Daha sonra Manastır’da Şirok Sokak, İsakiye Camii, Saat Kulesi, Eleni’nin Evi, Telgrafhane, Pekmez Meydanı gibi yerleri yakından tanıyoruz. Öğle saatlerinde Yunanistan’ın en güzel manastırlarına ev sahipliği yapan Kalambaka – Meteora’ya  doğru yolculuğumuza başlıyoruz. 1988 yılından beri Unesco Dünya Kültür Mirası’na kayıtlı olan ve yalçın kayalıklar üzerine kurulmuş birçok manastıra ev sahipliği yapan Meteora’da tarihi manastırları yakından tanıyoruz. Gün sonunda Yunanistan’ın en güzel kentlerinden biri olan Yanya’ya ( Ioannina ) doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Yanya Gölü’nün yanında kurulan bu muhteşem kentte otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Akşam saatlerinde arzu eden konuklarımızla göl kıyısında keyifli bir yürüyüşe çıkıyor ve Yanya’nın gecesini tanıyoruz. Otantik bir restoranda Yanya mutfağının tadını çıkarıyoruz.

 

7. Gün Parga – Korinth Kanalı – Atina – Plaka ( Yunanistan ) 

Sabah kahvaltısının ardından Yunanistan’ın en güzel sahil yerleşimlerinden biri olan Parga’ya doğru yolculuğumuza başlıyoruz. 1523 – 1536 yıllları arasında Kanuni’ye sadrazamlık yapan İbrahim Paşa’nın memleketi olan Parga’ya ulaştığımızda ilk olarak Venedik Kalesi’ne çıkıyor ve Parga sahillerini izliyoruz. Daha sonra Parga’nın begonvillalı sokaklarında dolaşıyor ve Parga’nın eşsiz mimarisinin tadını çıkarıyoruz. Kent gezintimizin sonunda Epirus Dağları eteğinde yer alan Parga sahilinde Panagia Adası’nın manzarasını izleyerek kahvelerimizi içiyoruz. Daha sonra Parga’ya veda ederek Preveza ve Patras üzerinden Korinth Kanalı’na geliyoruz. İnsanoğlunun açtığı en büyük geçitlerden biri olan Korinth Kanalı’nı fotoğrafladıktan sonra gün sonunda başkent Atina’ya adım atıyoruz. Atina’ya vardığımızda kent merkezindeki otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Akşam 21.00’de arzu eden konuklarımızla akşam yemeğimizi almak için Atina’da eğlencenin adresi Plaka’ya gidiyor ve Yunan tavernasında doyasıya eğleniyoruz.

 

8. Gün Atina – Syntagma Meydanı – Acropolis – Pire Limanı ( Yunanistan ) 

Sabah kahvaltısını otelimizde aldıktan sonra Atina’da keyifli bir kent gezisine çıkıyoruz. Bu esnada Meçhul Asker Anıtı, Syntagma, Omania Meydanı, Stadyum, Zapyon Sergi Sarayı, Parlemento Sarayı ve Akademi Binası ve Ulusal Kütüphane gibi neoklasik üslupla yapılmış yapıları ve meydanları panoramik olarak tanıyoruz. Daha sonra Atina’nın simgesi Akropol’e çıkarak bu arkeolojik hazineyi rehberimiz eşliğinde keşfediyoruz. Öğleden sonra rehberimizin bize verdiği serbest zaman esnasında kentte alışveriş yapma şansı yakalıyoruz. Akşam saatlerinde Pire Limanı’ndan

Bizleri Sakız ( Chios ) Adası’na götürecek gemide yerlerimizi alıyor ve Ege Denizi’nde keyifli bir yolculuğa başlıyoruz.

 

9. Gün Kuzey ve Güney Sakız Turu – Yel Değirmenleri - Daskalopetra – Armolia - Pirgi – Mesta ( Yunanistan )

Sabahın erken saatlerinde ulaştığımız Sakız Adası’nda bizleri bekleyen otobüsümüzde yerlerimizi alarak Sakız’ın simgesi olan Yel Değirmenleri’ni görmek için Kuzey Sakız’a doğru gezimize başlıyoruz. Burada yel değirmenleri önünde resimlerimizi çektirdikten sonra Daskalopetra diye anılan bölgeye gidiyoruz. Bir dönem antik dünyanın en büyük ozanı Homeros’un ders verdiğine inanılan Daskalopetra’da Homeros Taşı’nı yakından görüyoruz. Daha sonra Güney Sakız Turu için otobüsümüzde yerlerimizi alıyoruz. Sakız ağaçlarının ve mimari zenginliğin en bol olduğu Mastihohoria (damla sakızı köyleri ) ve Notia horia ( güney köyleri ) diye adlandırılan bölgede çömlek yapımı ve kalesi ile ünlü Armolia, “ksista“adı verilen cephe süslemeleri ile ünlü Pirgi, dehlizleri andıran sokakları ve kale görünümlü evleri ile Mesta gibi ortaçağ köylerini geziyoruz. Öğle saatlerinde Paşa Limanı’nda Sakız’ın deniz ürünlerinden oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra şaraptan, uzoya, reçelden, peynire kadar Sakız ürünlerinin satıldığı bir mağazaya konuk oluyor ve alışveriş yapıyoruz. Gün sonunda Balkanlar ve Yunanistan’da yaptığımız 9 gün dolu dolu geçen gezinin ardından gemimizde yerlerimizi alıyor ve Çeşme’ye doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Çeşme’de gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra İzmir’e doğru özel aracımızla yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde ulaştığımız İzmir’de bir başka FMA TRAVEL gezisinde tekrar buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz. 

 


FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

<< Lüks Ulaşım ve Çevre Gezileri

<< İzmir – Çeşme - İzmir Otobüs İle Ulaşım

<< Çeşme – Sakız – Çeşme Feribot ile Ulaşım

<< Sakız – Atina – Sakız Gemi ile Ulaşım

<< Tüm Şehir Giriş Ücretleri ve Şehir Vergileri

<< Selanik’te Oda + Kahvaltı Konaklama

<< Priştina’da Oda + Kahvaltı Konaklama

<< Budva’da Oda + Kahvaltı Konaklama

<< Ohrid’de Oda + Kahvaltı Konaklama

<< Yanya’da Oda + Kahvaltı Konaklama

<< Atina’da Oda + Kahvaltı Konaklama

<< Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti

<< Seyahat Sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

<< Müze, Ören yeri, Milli park Giriş Ücretleri

<< Öğle Yemekleri ve Akşam Yemekleri

<< Ohrid Gölü Tekne Turu

<< Schengen Vizesi ( 120 € ) *

 

*Yeşil pasaport sahiplerinin bu turda vizeye ihtiyacı yoktur. Pasaport kullanım sürelerinin bitimine en az 6 ay olması gerekmektedir. Pasaportlarında KKTC mührü olan konukların, Yunanistan’a girişi olmamaktadır.

 

<< Yurtdışı Çıkış Fonu ( 15 TL )

TUR HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ

06.30’da Egepark,

06.40’da Bostanlı İskelesi,

06.50’de Karşıyaka İskelesi,

07.00’de Lozan Atatürk Lisesi önü,

07.10’da Sabancı Kültür Merkezi,

07.20’de Göztepe İskelesi önü,

07.30’da Üçkuyular Shell

09.00’da Çeşme Gümrük